Dołączyliśmy do konkursu Kaggle - PLAsTiCC Astronomical Classification cz.1

Obserwowanie wszechświata i związana z tym fascynacja jest tym, co łączy wszystkich ludzi. Nawet dzisiaj, gdy nasza wiedza jest coraz większa, jest to nadal niesamowite i dodające pokory doświadczenie.

Large Synoptic Survey Telescope

Obserwacja nieba była do tej pory mocno ograniczona - dostępna technologia pozwalała nam spoglądać na jedynie niewielki kawałek tego, co znajduje się nad naszymi głowami. Na szczęście, niedługo horyzont zostanie rozszerzony, dzięki Large Synoptic Survey Telescope (w skrócie LSST) - teleskopowi, którego budowa trwa w północnym Chile.

Jednak nie czas na przesadną ekscytację - upłyną jeszcze 3 lub 4 lata, zanim teleskop będzie w pełni funkcjonalny. Celem LSST jest przeprowadzenie 10-letniego badania i zebranie 200 petabajtów (!) danych.

Dane dotyczyć będą niektórych, z najbardziej naglących pytań o strukturę i ewolucję wszechświata oraz znajdujących się w nim obiektów.

Nie wchodząc w szczegóły, główną różnicą między LSST, a standardowymi teleskopami jest pole widzenia. LSST, z ekstremalnie szerokim polem widzenia będzie w stanie zbadać całe dostępne niebo w zaledwie 3 noce!

LSST będzie odkrywał do 100 razy więcej astronomicznych źródeł na nocnym niebie, niż do tej pory.

Pewnie się teraz zastanawiasz, co to wszystko ma wspólnego z TEONITE?

Zbieranie danych to tylko pierwszy krok. Drugi krok to zrozumienie CO widzimy - i tutaj zaczyna się robić interesująco. Jednak zanim przejdziemy do tej części, musimy powiedzieć odrobinę więcej o KAGGLE.COM (za moment zrozumiecie dlaczego).

Czym jest Kaggle?

Jak napisano w sekcji Getting Started, Kaggle:

jest jak AirBnB dla Data Scientist’ów - to tutaj spędzają noce i weekendy. Jest to platforma crowdsourcingowa stworzona, aby zachęcić, pielęgnować, trenować i rzucać wyzwania naukowcom z całego świata, aby rozwiązać problemy zakresu data science, machine learning i analityki predykcyjnej. Kaggle ma ponad 536 tysięcy aktywnych członków ze 194 krajów i otrzymuje prawie 150,000 zgłoszeń miesięcznie.”

Kaggle pozwala naukowcom i developerom angażować się w trwające machine learningowe konkursy, tworzyć i udostępniać kod oraz hostować zestawy danych.

W skrócie, możesz albo dołączyć do trwającego konkursu, albo stworzyć swój własny w dowolnej dziedzinie naukowej. Fajne, nie?

TEONITE i PLAsTiCC Astronomical Classification

PLAsTiCC Astronomical Classification, organizowany przez Uniwersytet w Toronto, jest to jeden z niezliczonych konkursów, które możecie znaleźć na Kaggle.com - dla nas ma jednak specjalne znaczenie, jako że TEONITE jest częścią tego wydarzenia!

W teorii wszystko brzmi prosto:

  • zapisujesz się, dostajesz dostęp do treningowego zestawu danych i Twoim zadaniem jest pomoc w przygotowaniu klasyfikacji danych w tym badaniu,
  • zgłaszasz swój algorytm, który jest sprawdzany na bardzo obszernym zbiorze testowym.

Niestety, nie jest to tak proste, jak się wydaje...

Obecnie w PLAsTiCC konkuruje ze sobą 659 drużyn, TEONITE zajmuje miejsce 83. (przez pewien czas byliśmy na miejscu 12., ale konkurencja jest zaciekła i dla nas jest to tylko poboczny projekt).

teonite_kaggle

Konkurs dobiegnie końca za około 3 tygodnie, więc spodziewajcie się kolejnego blog posta, z podsumowaniem konkursu oraz większej ilości detali dotyczących metod, których używaliśmy do klasyfikacji danych. Podsumowując, więcej technicznych kwestii wkrótce!

O Kaggle mogliście także usłyszeć także podczas Transmisji LIVE na Facebooku dot. Machine Learning.

Jeśli chcesz sprawdzić najnowsze informacje dotyczące teleskopu LSST, odwiedź: https://www.lsst.org/.

Jeśli chcesz śledzić pozycję TEONITE na tablicy wyników, możesz zrobić to TUTAJ.

click to subscribe
hire us

Let’s talk about Mobile Apps

We’d love to design, develop and release them for you.

Highest DevOps Standards

Our team wield the right skills to make things work.

Angular magic in the making

Most flexible development technology for stunnig results.

Web Apps cooked the right way

The ultimate combination of code, design and user experience.

Django REST Framework

TEONITE develops, supports and donates open source projects.