Freelance, Outsourcing czy TaaS - najlepszy model współpracy przy tworzeniu oprogramowania

Ten post ma być podsumowaniem najbardziej popularnych rozwiązań używanych w świecie IT. Bądźmy szczerzy - elastyczność i umiejętność adaptacji są kluczowymi czynnikami sukcesu w dzisiejszym świecie IT. Albo działasz szybko i umiesz się przystosować, albo zaczynasz zostawać w tyle. Jedną z głównych przyczyn porażek projektów IT, jest brak konkretnych umiejętności w zespole deweloperów. Ponadto, statystyki nie wyglądają zbyt optymistycznie, jako że

szacuje się, że do 2020 będzie brakować prawie 2 milionów wykwalifikowanych profesjonalistów z branży ICT na całym świecie.

Każda z następujących sytuacji może wydarzyć się praktycznie w każdym czasie:

 • Nagłe zwiększenie ilości pracy (nowe projekty)
 • Zwiększenie zakresu projektu
 • Zmniejszenie siły roboczej przez nieprzewidziane okoliczności
 • Potrzeba szybkiego stworzenia prototypu
 • Potrzeba przyspieszenia developmentu
 • Potrzeba lepszej jakości i dostarczenia projektu w określonych ramach czasowych
 • Potrzeba konkretnych umiejętności w zespole

Jeśli kiedyś znajdziesz się w jednej z wyżej wymienionych sytuacji, jest kilka sposobów, aby poradzić sobie z tym zajściem bez konieczności przeznaczania środków i czasu na procesy rekrutacyjne. W skrócie, masz do wyboru poniższe opcje.

FREELANCERZY

Freelancer to ktoś, kto wykonuje określone prace dla różnych organizacji, zamiast pracować cały czas dla jednej i tej samej.

Możesz więc poszukać indywidualnych wykonawców, aby znaleźć talent, którego potrzebujesz. Często jednak będziesz potrzebował więcej niż jednej osoby, aby wypełnić lukę i tutaj zaczynają się kłopoty. Grupa niezależnych wykonawców nie tworzy zespołu, wbrew popularnym przekonaniom. Najpierw musisz zainwestować środki i czas, aby stworzyć z nich zespół. Wymaga to zarządzania nimi i doglądania ich współpracy przynajmniej na początkowym etapie.

Nie ma żadnej gwarancji, że grupa freelancerów wytworzą między sobą jakąkolwiek więź i stworzą prawdziwy team. W artykule z 1965, psycholog Bruce Tuckman stworzył podział na 4 etapy rozwoju, przez które przechodzi większość zespołów dążąc do osiągnięcia maksymalnej wydajności. Są to “forming, storming, norming, performing“. Bez wchodzenia w szczegóły - każda grupa próbująca stworzyć zespół musi przejść przez wszystkie 4 etapy, a każdy z nich stwarza unikalne zagrożenia i wyzwania dla tworzącego się teamu (niektóre z grup nigdy nie dochodzą do etapu norming).

Kolejne ryzyko pojawia się, gdy zmieszasz stałych pracowników z freelancerami, jako że obie grupy cechują się zupełnie inną mentalnością i oczekiwaniami w pracy.

Zalety:

 • Przystępność - ogółem freelancerzy generują mniej kosztów (zwykle sami zajmują się kwestią opieki zdrowotnej i benefitów)
 • Elastyczność - wpływ na to kiedy, na jak długo i w jakiej formie współpracujesz z freelancerem
 • Dostępność - stworzenie sieci kontaktów z freelancerami umożliwia natychmiastowe znalezienie określonego talentu w przyszłości

OUTSOURCING

Zastosowanie tego rozwiązania oznacza, że pracę wykonują pracownicy innej firmy, często znajdującej się w innym kraju.

Jest to jedno z rozwiązań, niestety nie pozbawione swoich wad. Istnieje wiele typów outsourcingu, niektóre mogą spełniać Twoje potrzeby lepiej niż inne, ale skupimy się na tym w jednym z przyszłych blog postów.

Dzięki temu rozwiązaniu obniżasz koszty pracy, w zamian za mniejszą kontrolę nad ludźmi i procesami. Niestety w przypadku, gdy nie możesz skontaktować się z ludźmi pracującymi dla Ciebie, ryzykujesz utratę większej ilości zasobów. Kolejną rzeczą wartą poruszenia jest wpływ jaki outsourcing ma na Twoich stałych pracowników - morale może się obniżyć, jako że permanentni pracownicy mogą czuć sie zagrożeni przez firmę outsourcingową.

Zalety:

 • Niższe koszty pracy
 • Większa prędkość realizacji (niestety często kosztem jakości)
 • Więcej czasu managementu

TEAM AS A SERVICE (TaaS)

Team as a Service to mieszanka outsourcingu z zatrudnianiem freelancerów i dzięki połączeniu najlepszych cech wyżej wspomnianych środków, oferuje najlepsze rezultaty. Pozwala na oszczędzanie czasu i zasobów, dając klientom możliwość skupienia się wyłącznie na celach biznesowych.

Chcemy jeszcze raz podkreślić, że stworzenie zespołu nie jest tak proste jak zatrudnienie kilku freelancerów czy skorzystanie z usług firmy trzeciej. Poprawne budowanie zespołu jest długim i trudnym procesem. Wymaga cierpliwości, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Ale po przejściu całego tego procesu, otrzymujesz dużo więcej niż tylko grupę pracowników.

Umiejętność wspólnej pracy, wymiany pomysłów oraz przyjmowania krytyki oznacza, że zespół jest na tyle dojrzały, że może podjąć się każdego wyzwania.

Zalety:

 • Zespół ma własnego managera, który zajmuje się rekrutacją, wynagrodzeniem i wypłatami
 • Bezpośredni kontakt z każdą osobą w zespole
 • Lepsza komunikacja
 • Ty decydujesz, kto dołączy do zespołu
 • Nie musisz martwić się Project Managementem, środowiskiem developerskim czy zasobami ludzkimi
 • Doświadczony zespół oznacza większą wydajność

TEONITE ma możliwość zaproponować Ci najlepsze z możliwych rozwiązań. Więc jeśli kiedyś będziesz potrzebował pomocy, zwróć się do nas. TEONITE składa się z niesamowitych programistów, projektantów, testerów, analityków biznesowych i data scientistów gotowych wspomóc Cię szerokim wachlarzem umiejętności. Kładziemy duży nacisk na budowanie zespołu, jako że ludzie TEONITE są największą wartością.

Pracujemy w małych zespołach (4-6 osób), które są w stanie komunikować się ze sobą i używać rozległego doświadczenia w dziedzinie Big Data, Data Science, Business Intelligence, Machine Learning, Web solutions i UI / UX, aby dostarczać dostosowane do twoich potrzeb oprogramowanie najwyższej jakości. Podążamy za najnowszymi trendami technologicznymi i kładziemy duży nacisk na rozwój, zdobywanie wiedzy i współpracę.

TaaS to tylko jedna z usług, które oferujemy w TEONITE.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, odwiedź naszą stronę:
https://teonite.com/what-we-do.html
lub skontaktuj się ze mną na Linkedin
https://www.linkedin.com/in/michalgryczka/

click to subscribe
hire us

Let’s talk about Mobile Apps

We’d love to design, develop and release them for you.

Highest DevOps Standards

Our team wield the right skills to make things work.

Angular magic in the making

Most flexible development technology for stunnig results.

Web Apps cooked the right way

The ultimate combination of code, design and user experience.

Django REST Framework

TEONITE develops, supports and donates open source projects.