"Patrz szerzej i przed się bierz" idealne hasło na Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Szczecinie

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości w Szczecinie rozpoczął się bardzo inspirującą konferencją, na której założyciel TEONITE - Robert Olejnik - opowiedział jak pokonaliśmy trasę ze Szczecina do Hollywood, pracując m.in. dla Universal Studios, Sony Entertainment Pictures, Warner Bros. Entertainment.

13 listopada, o godzinie 16, w jednej z sal szczecińskiego Technoparku Pomerania zjawiło się ponad 200 osób. Każda z nich gotowa była poznać wielką tajemnicę, jaką jest odpowiedź na pytanie "jak w Polsce robi się biznes?". Podczas spotkania "Patrz szerzej i przed się bierz" na scenie, obok Roberta, pojawili się: Marcin Galicki ze wspieram.to, Łukasz Wichłacz z coffedesk.pl i szczecińscy raperzy Łona i Webber z dobrzewiesz.net.

podsumowanie_stp

Idea, którą popiera cały świat

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to największe na świecie święto przedsiębiorczości, organizowane od 2008 roku, w 150 krajach świata. Co roku, w listopadzie, firmy i instytucje prowadzą warsztaty, konferencje, spotkania, podczas których dzielą się wiedzą dotyczącą zakładania firmy, tworzenia sieci kontaktów, negocjacji, rekrutacji czy budowania zespołów. Na prezentacje, warsztaty, panele dyskusyjne zjawiają się tłumy zainteresowanych uczniów, studentów ale także przedsiębiorców, pracowników czy przedstawicieli różnych organizacji.

Idea, jaka stoi za Światowym Tygodniem Przedsiębiorczości idealnie wpasowuje się w historię TEONITE, szczególnie w obszar budowania zespołu. W tej kwestii jesteśmy dość niestandardowi i skutecznie (od 7 lat) udowadniamy działanie innych mechanizmów zarządzania niż powszechnie stosowane.
W TEONITE nie znajdziecie tradycyjnych struktur, podziału na stanowiska czy hierarchii. Wszystkie osoby, które aktualnie pracują w naszym biurze to pasjonaci, zakochani w tym co robią. Każdy z nas wyznacza sobie zadania (adekwatne do naszych celów) i je realizuje wraz z ogromnym wsparciem reszty zespołu. Najważniejsze dla nas są rezultaty, a nie czas czy miejsce wykonywania zadania. Takie podejście sprawia, że doskonalimy swoje umiejętności także w sferze samodyscypliny, planowania oraz ulepszania swoich kompetencji. W komunikacji stawiamy na szczerość (czyt. konstruktywną krytykę), uczenie się od siebie i budowanie relacji.
Wystąpienie Roberta, które w skrócie opisaliśmy poniżej to podsumowanie naszej działalności, z naciskiem na opis kultury organizacyjnej TEONITE.

W Polsce robi się dobre biznesy!

Spotkanie swoim wystąpieniem rozpoczął Marcin Galicki ze wspieram.to. W prezentacji Marcina nie zabrakło wprowadzenia do crowdfundingu, omówienia etapów rozwoju i kilku przykładów największych zagranicznych zbiórek, które niewątpliwie miały wpływ na decyzję o powstaniu wspieram.to. Zobaczyliśmy historię firmy oraz zestawienie największych zrealizowanych kampanii, które przełożyły się na zyski i cykliczny rozwój wspieram.to. Na koniec Marcin podał swój przepis na zorganizowanie skutecznej zbiórki, główny nacisk kładąc na determinację w dążeniu do celu. Wspieranie jest sexy. Prawda?

"Najważniejsze w #crowdfunding są: pomysł, zespół, społeczność, determinacja, przeczucie, marketing i DETERMINACJA"

Marcin Galicki

Drugim prelegentem był Łukasz Wichłacz z Coffeedesk. Łukasz w swoim wystąpieniu "Otwierajcie fajne firmy" skupił się na całkowitym zburzeniu dotychczas panującej idei budowania biznesu. Na kolejnych slajdach pojawiały się zasady, mówiące, że nie potrzebny jest pomysł ani pieniądze - wystarczy po prostu chęć i ciężka praca, a raczej: odwaga i działanie. Łukasz udowodnił, że taki mechanizm działa, powołując się na historię Coffeedesk, która od małej firmy zamkniętej w magazynie urosła do największej w Polsce firmy dystrybuującej kawę. Podsumowując - no coffee no workee!

"W założeniu firmy liczy się odwaga i działanie"

Łukasz Wichłacz

Robert Olejnik zaskoczył wszystkich brakiem prezentacji sic!. Podczas wystąpienia skupił się głównie na przekazaniu słuchaczom historii powstania naszego softwarehouse'u oraz tego jak można inaczej zarządzać biznesem. W opowieśći nie zabrakło nawiązań do własnego doświadczenia i pasji oraz tego jak to wpłynęło na proces powstawania TEONITE i obecny kształt naszej kultury organizacyjnej. Robert skupił się także na konieczności szukania swojego miejsca i rozwijaniu swoich zainteresowań mówiąc, że to idealny model budowania własnego biznesu - opartego na tym, co się lubi robić. Podkreślił, że ważne jest także otaczanie się pasjonatami i ludźmi, którzy nieustannie chcą się rozwijać.

"Można robić biznes będący czystą pasją"

Robert Olejnik

Na końcu swoją opowieść, w towarzystwie redaktora Jaceka Markiewicza "Rymka", przytoczyli Łona i Webber. Forma wywiadu wyraźnie spodobała się słuchaczom. Łona i Webber w odpowiedziach na zadawane pytania nawiązywali do historii swojego składu, pełnej kulturowych i społecznych smaczków z lat 90. Panowie skupili się na pokazaniu jak w latach 90. wyglądało budowanie biznesu i jakie "problemy" można było wówczas napotkać. W dalszej części wywiadu padły pytania o to, co aktualnie robią poza rapowaniem i koncertami i jak widzą swoją przyszłość. Ich wystąpienie pokazało jak można zarabiać robiąc to, co się lubi i chce. Związek ołówka z taśmą magnetofonową jest wam znany?

lona_webber_stp

Wywiad z Łoną i Webberem nie był ostatnią częścią konferencji. Na deser słuchacze mogli zadać pytania prelegentom. Nie zabrakło pytań o plany na przyszłość i rady dotyczące wdrażania pomysłu na własny biznes w życie.

"Musicie sobie zadać jedno, bardzo ważne pytanie..."

Pamiętacie ten tekst z filmu "Chłopaki nie płaczą", w reżyserii Olafa Lubaszenki? Odpowiedź idealne podsumowuje spotkanie "Patrz szerzej i przed się bierz". Według nas było bardzo inspirująco, a konstrukcja wydarzenia - połączenie prelekcji z wywiadem i sesją Q&A - okazało się strzałem w dziesiątkę, co zresztą idealnie odzwierciedlały cisza i zainteresowanie przechadzające się falami po sali.

Q_and_A_stp

Chcieliśmy bardzo podziękować organizatorom za zaproszenie a Marcinowi, Łukaszowi, Łonie i Webberowi za zacne towarzystwo i inspirujące opowieści.

Do zobaczenia na kolejnych spotkaniach!

click to subscribe
hire us

Let’s talk about Mobile Apps

We’d love to design, develop and release them for you.

Highest DevOps Standards

Our team wield the right skills to make things work.

Angular magic in the making

Most flexible development technology for stunnig results.

Web Apps cooked the right way

The ultimate combination of code, design and user experience.

Django REST Framework

TEONITE develops, supports and donates open source projects.