Jak rekrutowaliśmy i nie zwariowaliśmy

BTW. Tekst, który za chwilę przeczytasz jest wstępem do naszego Facebook LIVE, którego nagranie znajdziesz TU

TEONITE składa się (obecnie) z ok. 25 specjalistów - programistów, projektantów, analityków. Różni nas wiele, m.in osobowości i zakresy specjalizacji, ale suma naszych charakterów tworzy silny, unikatowy zespół, który ma wspólne cele: czerpanie radości z tego co robimy, skupianie się na rezultatach i ciągły rozwój.

Polecenia, poszukiwania i rekrutacja

Rekrutowanie to dla nas żadna nowość - od czasu kiedy powstał TEONITE (z paroma osobami na pokładzie) staramy się dość systematycznie powiększać zespół. Różnica polega na tym, że wielu z nas dołączyło z polecenia innych lub nawiązało kontakt w czasie, gdy nie mieliśmy opublikowanego żadnego ogłoszenia.

W tym roku zmierzyliśmy się z wyzwaniem znalezienia nowych osób do naszej zespołowej układanki (m.in. Full Stack Developera), wykorzystując “standardowe” metody rekrutacji - zwiększylismy nakład na promocję i w konsekwencji zgłosiło się do nas wielu kandydatów. Wymieniliśmy setki maili i odbyliśmy kilkadziesiąt rozmów. Po kilku tygodniach zakończyliśmy pewien etap (tak, znaleźliśmy nową osobę do zespołu :)) i zostaliśmy z wieloma spostrzeżeniami w głowach.

alt

Lubimy dzielić się wiedzą, dlatego postanowiliśmy podzielić się wnioskami z rekrutacji ze światem. Pewnie dla wielu nie będzie to żadna nowość, ale być może niektórym nasze doświadczenia i przemyślenia pomogą.

Każdy etap rekrutacji, to inne wyzwanie

Rekrutacja w IT rządzi się swoimi prawami. Z jednej strony musieliśmy spełnić wymagania rynku pracy, a z drugiej strony chcieliśmy być w zgodzie z naszym podejściem i tym, co jest dla nas ważne.
Pierwsze zderzenie z tym, "co powinno być, a czego my chcemy" mieliśmy już na etapie redagowania ogłoszenia - o czym możecie przeczytać TUTAJ.

Kolejne etapy przyniosły kolejne wnioski - z jednej strony oczywiste, choć nigdy nie wypowiedziane, z drugiej strony zaskakujące:

  • okazało się, że duże znaczenie ma forma zgłoszenia do nas - czy to tradycyjne CV, list motywacyjny, czy linki do repozytoriów lub LinkedIn, czy też luźny mail, w którym ktoś w kilku zdaniach opisuje swoją przygodę z programowaniem lub to, jak widzi swoją przyszłość w IT;
  • nie da się zautomatyzować rekrutacji (rozmowy) - jeśli naprawdę chcemy kogoś poznać musimy zobaczyć się z nim i po prostu pogadać;
  • nie ma pytań idealnych i nie ma też głupich ;);
  • ludzie nie ufają słowom osób rekrutujących.

Spostrzeżeń jest więcej. O wszystkich opowiedzieliśmy podczas LIVE na Facebooku:

click to subscribe
hire us

Let’s talk about Mobile Apps

We’d love to design, develop and release them for you.

Highest DevOps Standards

Our team wield the right skills to make things work.

Angular magic in the making

Most flexible development technology for stunnig results.

Web Apps cooked the right way

The ultimate combination of code, design and user experience.

Django REST Framework

TEONITE develops, supports and donates open source projects.