Ryzyka i Trendy 2019

Ryzyka i Trendy to coroczna konferencja organizowana przez Politykę Insight, wiodący polski think tank ekonomiczny (https://www.politykainsight.pl), dla którego stworzyliśmy platformę dystrybucji treści mobilnych. W tym roku zostaliśmy zaszczyceni zaproszeniem, aby posłuchać prelegentów z Polski i zagranicy, którzy mówili o zróżnicowanych tematach, takich jak spowolnienie polskiego wzrostu gospodarczego czy zapewnienie bezpieczeństwa wyborów w epoce cyfrowej. Poniżej możecie przeczytać relację naszego COO, Michała, z tegorocznej edycji Ryzyka i Trendy.

Panel, który na konferencji zainteresował mnie najbardziej:

“Jak zapewnić bezpieczeństwo wyborów w erze cyfrowej i bronić demokracji online?”

był prowadzony przez Davida Agranovicha (https://davidagranovich.com/) pracującego przy Threat Disruption i Facebooku oraz byłego członka NSC (Narodowej Rady Bezpieczeństwa). Towarzyszyło mu wielu influencerów z polskich instytucji, rządu oraz parlamentu europejskiego.

Myślę, że uczestniczenie w takim wydarzeniu nie jest częstym zjawiskiem, więc chciałbym podzielić się z Wami kilkoma swoimi obserwacjami.

IO

Pierwsza dotyczy Information Operations (IO) - dla tych, którzy nie słyszeli tego zwrotu wcześniej (tak jak ja), podajemy definicję:

The integrated employment of the core capabilities of electronic warfare, computer network operations, psychological operations, military deception and operations security, in concert with specified supporting and related capabilities, to influence, disrupt, corrupt or usurp adversarial human and automated decision making while protecting our own. Also called IO. http://www.au.af.mil/info-ops/what.htm

Panel został otwarty przez Davida, który tłumaczył podstawy IO w kontekście jak fałszywa informacja jest tworzona, rozprowadzana i w końcu eskalowana. Problem ten był bardzo widoczny podczas wyborów w Stanach Zjednoczonych w 2016 roku (cambridge analytica), ale nie ograniczony tylko do nich. Jak się okazuje, problem jest globalny. Rozwiązanie, lub wygaszenie go, wymaga armii ludzi pracujących nad identyfikacją i zmniejszaniem ilości fałszywych kont, fałszywych treści, złośliwych grup i wydarzeń.

Byłem głównie zainteresowany technologiczną stroną tego problemu, która niestety nie była częścią dyskusji. David wspomniał tylko, że większość wykrywania fałszywych sieci (co obejmuje skanowanie olbrzymich ilości wykresów socjalnych) jest przeprowadzane automatycznie. Charakterystyka sztucznie stworzonych sieci jest łatwa do zidentyfikowania, przy użyciu teorii grafów i badaniu ich właściwości. Niestety jednak, dla mnie, jako człowieka technicznego, reszta dyskusji była prowadzona na bardzo wysokim poziomie (głównie skupiano się na tym, jakie zagrożenia mogą wynikać z rozpowszechniania fałszywych informacji). Mogę więc się tylko domyślać jakie narzędzia, algorytmy i infrastruktura są użyte do tego celu (jeśli posiadasz jakąkolwiek wiedzę na ten temat i chcesz się podzielić, śmiało skontaktuj się ze mną)

Fact-Checkers

Kolejnym interesującym punktem były tzw. ‘fact-checkers’, mechanizm do weryfikacji autentyczności informacji. Ten pomysł i zestaw narzędzi razem z wybranymi władzami, dziennikarzami itd. powinny, w teorii, pomóc platformom social media gwarantować pewien poziom wiarygodności w publikowanych informacjach.

Opinie na ten temat są jednak podzielone, jak możecie przeczytać w artykule The Guardian:

“Current and former Facebook fact-checkers told the Guardian that the tech platform’s collaboration with outside reporters has produced minimal results and that they’ve lost trust in Facebook, which has repeatedly refused to release meaningful data about the impacts of their work...“ https://www.theguardian.com/technology/2018/dec/13/they-dont-care-facebook-fact-checking-in-disarray-as-journalists-push-to-cut-ties

Nasuwa się pytanie, kto będzie odpowiedzialny za taką działalność w Polsce. Które korporacje medialne, wydawcy i siły polityczne będą zaangażowane i w jaki sposób będą wybierane. W tym kontekście, Sztuczna Inteligencja może być do pewnego stopnia pomocna w weryfikowaniu prawdziwości opublikowanych informacji. Możliwe, że w przyszłości odważę się zagłębić bardziej w ten temat, jako że wydaje się to być kwestia o ciągle rosnącym znaczeniu.

Chciałbym podziękować Polityce Insight i wszystkim prelegentom za możliwość uzyskania takiego wglądu w ten temat. Było to świetne wydarzenie, przygotowane na najwyższym poziomie. Mam nadzieję, że nasza relacja z Polityką Insight będzie się nadal rozwijała pomyślnie.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o wspomnianych wyżej tematach, tu jest podcast z wywiadem z Davidem Agranovichem: https://soundcloud.com/politykainsight/26-lutego-2019

click to subscribe
hire us

Let’s talk about Mobile Apps

We’d love to design, develop and release them for you.

Highest DevOps Standards

Our team wield the right skills to make things work.

Angular magic in the making

Most flexible development technology for stunnig results.

Web Apps cooked the right way

The ultimate combination of code, design and user experience.

Django REST Framework

TEONITE develops, supports and donates open source projects.